A jobb agyféltekés kreatív írás tanfolyamon nagyon sok olyan gyakorlatot végzünk, amelyek összekapcsolják és összehangolják a jobb és a bal agyfélteke működését.
Minden tanfolyamon elhangzik a kérdés:
– Rita, te melyik gyakorlatot szoktad csinálni?
Ilyenkor én hamiskásan mosolygok:
– Egyiket sem. Én a Transzcendentális Meditációt használom.
Miért nem meditálni tanítom a diákjaimat?
Azért, mert Transzcendentális Meditációt csak képzett tanár taníthat.
Mi ez a Transzcendentális Meditáció?
A Transzcendentális Meditáció az az egyszerű eljárás, amely a legalapvetőbb szint felelevenítésével lehetővé teszi, hogy minden egyén élete a teljesség méltóságára emelkedjék, amelyben a tökéletes egészség, boldogság és siker a mindennapi élet természetes jellemzői.
A Transzcendentális Meditáció egy egyszerű, természetes, könnyen elsajátítható mentális technika, melyet 15-20 percig kell gyakorolni minden nap, reggel és este, kényelmes ülő helyzetben, csukott szemmel. A TM-et bárki könnyedén elsajátíthatja. Mindenféle kultúrájú, vallású és neveltetésű emberek gyakorolják a világ minden táján.
Forrás: http://www.tminfo.hu/tm/mi-a-tm/
A meditáció gyakorlatban való értelmezése eltér attól, amit a hétköznapi életben meditációnak tartanak. Meditáción, vagy elmélkedésen gyakran az elmélyült gondolkodást értik, esetleg egy problémán, feladaton való tépelődést. Valójában ez a kontempláció (elmélkedés), amikor intellektusunkkal, gondolatokkal közelítünk meg valamit. Ennek az igazi meditációhoz semmi köze sincs. A meditáció azt jelenti, hogy nem gondolkodunk valamiről, nem intellektuálisan tapogatunk körül egy témát, vagy bármilyen konkrét vagy absztrakt fogalmat, ellenkezőleg, éppen a tudatos gondolkodás kikapcsolására törekszünk.
Forrás: http://www.tminfo.hu/tm/a-tm-ertelmezese/
Mi köze a TM-nek a kreativitáshoz?
A teljes agyú kreativitás kulcsa a csend jelenléte – ez belső csendet jelent, nem azt, hogy csend van körülötted –, ahogyan a PC-tuningosok is folyékony nitrogénnel hűtik a CPU-t és brutális órajelet, teljesítményt érnek el ez által. A TM az elme lehűtése, ha csökken a rendszer aktivitása, növekszik a rendezettség, amely EEG vizsgálattal is jól tetten érhető. Ha ez a „lehűtött” állapot fenntartható az elmében, akkor maximális dinamizmus érhető el. Így van jelen egyszerre a nyugalom és az aktivitás, ez a minőségi cselekvés módja.
A másik a két agyfélteke összehangolása. Pontosan ez történik a TM hatásaként, de a TM nem célzott képesség-fejlesztő módszer, nem ez a célja. A két agyfélteke összekapcsolása lényegében „csak” mellékhatása a TM-nek.
Amikor az idegrendszer és az agy megszokja ezt a működést, akkor az történik, hogy egy-egy feladat megoldásakor mindkét processzor, mindkét agyfélteke – bár valójában egyek – elkezdik egymással összhangban megoldani a feladatot. A két agyfélteke – számítógépes nyelven – klaszterbe kötődik, értelmetlenné válik a jobb-bal agyfélteke elkülönítés, meg hogy az egyik erre jó, a másik meg arra. Kétagyassá, teljes agyassá válik az agyműködés a TM által.
A másik állandóan visszatérő jelenség az, hogy a TM hatására a frontális agykéreg lesz aktívan rendezett. Itt vannak a magasabb rendű tevékenységekért felelős területek. Innen a 3. szem ábrázolás is, mint szimbólum, és itt van a kreativitás „melegágya is”. Az átlagos agyműködés során az amygdala aktívabb, ez a félelem-központ, meg az ösztönök otthona.
TM hatására a frontális lebeny rendezettsége megnő, és csökken az amygdala aktivitása.
A félelem tehát – enyhén szólva – nem tesz jót a kreativitásnak.
Hírességek, akik TM-eznek:
http://www.ranker.com/list/celebrities-who-practice-transcendental-meditation/eco-warrior-chick?page=1
Természetesen TM gyakorlók számára is hasznosak a vizuális készség fejlesztései, a rajzkészség fejlesztése, az írás készség fejlesztése. A TM nem készségfejlesztő módszer, de a TM adja a legbiztosabb alapokat ezeknek a készségeknek, és azzal kecsegtet, hogy a minden sikerülni fog.
Itt lehet jelentkezni TM tanfolyamra, és az azt megelőző díjmentes előadásra:
http://tm-tanfolyam.hu/
De ne higgy nekem. Próbáld ki! 😉
Rita, ez például egy nagyon jó összefoglaló cikk. 🙂
Azt hiszem végre megtaláltam a fórumot, ahol az írópalánták gyülekeznek! Egy kisebb csoport keretében írogatok folytatásos részleteket, mint a pl a Kalandor Gyümölcsök. Soha jobb társaságba nem keveredtem! Most találtam rá erre a TM feliratkozásra is, már bejelentkeztem. Tavasszal hazautazom és feltétlenül megnézem magamnak. Ebben fogok egy testre szabott mantrát kapni? Érdemes-e újabb írótanfolyamhoz csatlakozni? Gondolom ez is fejlődik, alakul, mindig lehet újat tanulni… hálásan, Agota
Ágota, lesznek majd írói klubok jövő évtől, azokra mindenképp érdemes néha eljönni (délutánonként együtt írások, megbeszélések).
Igen, a mantra hozzád fog passzolni!